AJURVÉDSKÁ SNÍDANĚ

NĚCO MÁLO O AJURVÉDSKÉ STRAVĚ

Kde získávat stále novou životní energii? A jak si ji udržet? Otázky, které si v dnešní uspěchané, často chaotické době kladou mnozí z nás. Vždyť jen když „máme“ energii, jsme schopni být zítra lepší a výkonnější nebo aspoň stejně dobří jako dnes….

Každý si dobíjí ty pomyslné baterky po svém. Jeden si jde zasportovat, druhý se vykřičí na stadionu, někdo běhá za holkami (či kluky), další jde rybařit či nakupovat, mnozí nedají dopustit na „trávu“. Existuje však i řada jiných, či aspoň doplňkových cest. Bezesporu základním nosičem lidské energie je strava – to velké, zřejmě nikdy nekončící téma.

Paradoxem je, že když se najíme až moc, energie máme méně. Organismus totiž musí vynaložit navíc sílu na zpracování velkého množství jídla, proto se cítíme unavení. A naopak, když držíme půst, tak dojde k rychlému doplnění našeho energetického pramene, protože výkon zažívání téměř odpadá. Tzn. metabolismus se nejdříve zpomalí, aby potom v nové síle zase naskočil. Něco jako restart počítače.

Správný přísun bioenergie je náš životadárce. Dojde-li k jeho narušení či dokonce přerušení, přichází nerovnováha a s ní nemoci. Jak tedy uzpůsobit naši stravu tak, aby pro nás byla ne jen udržovatelem, a už vůbec ne přítěží, ale životabudičem? Podívejme se, jak k tomuto tématu přistupuje ajurvéda, stará indická nauka o životě, jejíž logické, po tisíciletí ověřené a hlavně nedogmatické zásady dnes oslovují stále více lidí. Rozhodující pro zdravou výživu je individuální snášenlivost stravy a jednotlivých potravin podle typu člověka. Co jednomu činí dobře, může být pro druhého jedem. To vede ke zvýšené pozornosti vůči našemu vlastnímu tělu, potažmo pak i k přírodě.

Ájurvedská snídaně | Art & Event Gallery Černá Labuť

[38]

Nahoru