10. prosinec 2016 – 29. leden 2017

Jaroslav Valečka – Nevinnost…

Samostatná výstava předního českého Stuckisty.

O AKCI

Z Vánoc již po staletí vybíráme pouze to hezké: novorozeně, zářící hvězdu, královské dary. K vánočnímu příběhu ovšem patří i vraždění neviňátek či zoufalé shánění příbytku, které končí na špinavé podlaze betlémského chléva. Jaroslav Valečka nabízí výstavu, která oba kontrastní pohledy na tyto posvátné dny slučuje. Autor se inspiroval nejen slunovratem, ale i jedním ze zakládajících textů světového hnutí stuckismu, který nevinnost spojuje s neurózou. Tak se snaží léčit stres způsobený příliš bílými a nevinnými Vánocemi, příliš velkou snahou v sobě probudit dokonalého Ježíška.
Aktuální expozice oba kontrastní pohledy na tyto posvátné dny slučuje do jednoho cyklu. Výběr obrazů je z posledních dvou až tří let.

Galerie je pro veřejnost přístupná o sobotách a nedělích, a to vždy od 14 do 19 hodin. Vstup zdarma.

Využijte i možnost soukromých a komentovaných prohlídek ve vámi preferovaném termínu po předchozí domluvě na e-mailu art@cernalabut.cz.

O AUTOROVI

Jaroslav Valečka (*1972) studoval na Akademii výtvarných umění v ateliéru malby Jiřího Sopka. Během studia získal stipendium Sorosovy a Hlávkovy nadace a absolvoval řadu zahraničních výjezdů, po absolutoriu pak i řadu uměleckých stáží. Jeho díla se objevují v českých i v zahraničních sbírkách (např. Národní galerie v Praze, Alšova jihočeská galerie, GASK Kutná Hora, GVU Karlovy Vary, Credit Mutuel de Bretagne, Francie, Festung Koenigstein Sammlung, Německo, Foundation de Bourgogne a další).

Je členem mezinárodního seskupení The Stuckists a patří k nejúspěšnějším malířům své generace. Symbolistní realistická malba s prvky exprese je jedinečnou ukázkou perfektně zvládnutého řemesla i bohatého vnitřního obsahu. Za každým výjevem se odehrává reálný příběh, většinou dosti dramatický, který autor přetavuje do podoby malby s nenapodobitelnou náladou a atmosférou. Vzhledem k častým pobytům na severu Čech do jeho malby, soustředící se především na krajinné výjevy, postupně vstoupil také syrový přídech dramaty stíhaného pohraničí.

www.valecka.eu

[67]

Nahoru