22. 11. – 20. 12. 2015

Šperky

Autor – Josef Zbortek

“Mým záměrem je tvořit šperky zcela výjimečné.
A dělat tak svět o trochu krásnější.”

O výstavě

Unikátní výstava originálních prací předního českého šperkaře a klenotníka Josefa Zbortka. V takto rozsáhlé a ucelené formě je tvorba Josefa Zbortka představována veřejnosti zcela poprvé. Kromě příslibu exkluzivního zážitku lze navíc expozici vnímat i jako zdroj nevšední předvánoční inspirace.

Dle vyjádření autora existuje reálný předpoklad, že “šperk byl na úplném začátku lidského umění a přinesl s sebou první nadstavbu, kterou se lidé nezvratně začali odlišovat od zvířat.” Uměním jako takovým tudíž začalo lidstvo vytvářet a měnit svět. Jsou i šperky uměním? Na dotazy podobného druhu reaguje Josef Zbortek jednoznačně: “Odpověď se snažím nabízet ve své celoživotní práci.”

Přijďte se na jeho originální nápady i realizace podívat zblízka a posuďte sami. Je velká šance, že budete odcházet okouzleni. Ostatně tak si to i protagonista výstavy ze srdce přeje.

O autorovi

Josef Zbortek se narodil v Mladé Boleslavi, studium absolvoval na Střední uměleckoprůmyslové škole pro zpracování kovů a drahých kamenů v Turnově, obor zlatník. Postupně své dovednosti rozšířil i o rytce drahých kovů a o fasování – zasazování diamantů a drahých kamenů.

Několik let pracoval pro různé šperkařské firmy v České republice i zahraničí, v roce 1989 pak založil vlastní ateliér šperku, ve kterém jako designér a zlatník tvoří autorské šperky a originální ucelené kolekce dle vlastních návrhů.

www.josefzbortek.cz

[6]

Nahoru